У силу дії Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ святкові дні на час дії воєнного стану скасовано (ст. 6). Тож святковий день 8 березня автоматично став робочим днем. І у підприємств з 5-денним робочим тижнем тривалістю 40 год. норма тривалості робочого часу в березні становить 21 роб. дн. і 168 год.
Статтею 67 КЗпП (з урахуванням змін, внесених Законом України від 22.11.2023 р. № 3494-IX) передбачено, що перенесення вихідних і робочих днів, крім випадків, встановлених цим Кодексом, визначається трудовим та/або колективним договором. У разі відсутності відповідного положення в трудовому та/або колективному договорі перенесення вихідних та робочих днів здійснюється за наказом (розпорядженням) роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації — з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників.
З практики застосування норм цієї статті до внесення змін, перенесення вихідних і робочих днів практикувалося «з метою створення сприятливих умов для використання святкових і неробочих днів (ст. 73), а також раціонального використання робочого часу».
І таке перенесення було виправданим, коли, наприклад, переносили робочий день з п’ятниці, якщо святковий день випадав на четвер (п’ятниця робочий день, субота і неділя вихідні). У такому разі, дійсно, коли три дні поспіль вихідні, створювалися сприятливі умови для використання святкового дня і можна було вести мову про раціональне використання робочого часу. І все це на тлі того, що у святковий день робота не проводилася в обов’язковому порядку.
Таке перенесення вихідних і робочих днів у межах місяця не призводило до зміни норми тривалості робочого часу, адже кількість вихідних і робочих днів не змінювалася (вони лише мінялися місцями).
Тож якщо ведемо мову про 8 березня 2024 р., то це п’ятниця і звичайний робочий день. Який зміст його переносити на суботу 16 березня? Норма робочого часу за місяць від цього не зміниться і раціональність використання робочого часу сумнівна, як на думку автора. З таким же успіхом можна й робочий день з понеділка 11 березня перенести на 16 березня.
Якщо ж роботодавець дійсно хоче піти назустріч працівникам, то краще робочий день 8 березня зробити вихідним і зменшити норму тривалості робочого часу, працівники-окладники не втратять у зарплаті.
- Зразок наказу про встановлення 8 березня вихідним днем див. тут.
- На тему організації роботи в березні див. тут.